Topografia /Topos/ Wolności i Ślónski Kafka w Galerii Szyb Wilson




Zapraszam serdecznie na otwarcie ekspozycji związanej z najnowszymi działaniami w ramach projektów "wolnościowych"!

Galeria Szyb Wilson

ul. Oswobodzenia 1

40-403 Katowice

Wernisaż wystawy: 8 kwietnia 2016 roku, godz. 18:00

Wystawa potrwa do 24 maja 2016 roku

Czynne codziennie od 9.00 do 19.00


Ekspozycja w Galerii Szyb Wilson będzie składała się z następujących części:

1. Interpretacje aforyzmów Kafki wraz z publikacją. Wystawa 109 prac studentów z 7 uczelni artystycznych z Polski, Republiki Czeskiej i Niemiec.

Specjalnie na użytek wystawy, wszystkie 109 aforyzmów Franza Kafki ze zbioru „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze" zostały przełożone przez Jerzego Ciurloka na śląski. Autor projektu, prof. Zbigniew Bajek, zaprosił studentów do plastycznej interpretacji wszystkich aforyzmów Kafki – każdy aforyzm jest interpretowany przez jednego studenta. Wystawie towarzyszył będzie album z tłumaczeniem i przygotowanymi ilustracjami.

2. Wystawa prac 60 artystów-pedagogów zaproszonych do projektu z 7 uczelni artystycznych z Polski, Republiki Czeskiej i Niemiec.

W tej części zaprezentowane zostaną prace odnoszące do tematu Topografia /Topos/ Wolności.

3. Wystawa prac zrealizowanych przez osadzonych w kilku zakładach karnych i aresztach w Polsce, również Areszcie Śledczym w Katowicach.

4. Wystawa banerów, przygotowanych przez uczestników międzynarodowego projektu „Dramat Wolności".

Ta kolekcja licząca ok. 110 banerów o wym. 250 x 160 cm każdy, była do tej pory pokazywana w kilkunastu miejscach w całej Polsce i Republice Czeskiej. Umieszczenie prac artystów na nośniku, jakim jest baner, daje możliwość eksponowania ich w każdych warunkach: w przestrzeniach otwartych i zamkniętych. Banery były eksponowane na murach Aresztów Śledczych w Krakowie, Łodzi, Kielcach Radomiu, na murach Zakładu Karnego w Cieszynie, a także w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu czy wnętrzach Publicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Banery pokazywano również nieczynnego więzienia w Uherske Hradiste w Republice Czeskiej.

Powyższym wystawom towarzyszyć będą również inne wydarzenia:

· Malowanie muralu w bezpośrednim sąsiedztwie Galerii Szyb Wilson. Z racji na przeszłość tego miejsca – ścisłe powiązanie z byłą kopalnią, z osiedlem Nikiszowiec i Giszowiec, symbolami Śląska – mural będzie odnosił się do tych kontekstów.
· Oswajanie obcego – działania performatywne z udziałem gości wernisażowych. Mechanizm działania w ramach projektu jest prosty: każdy z biorących w nim udział otrzymuje czarno-biały wydruk formatu B1 z głową „człowieka bez właściwości" i za pomocą środków z arsenału artysty – rysując, malując, doklejając, szarpiąc itp. – próbuje ową bezimienna twarz oswoić. Otwarta formuła warsztatów sprawia, że mogą w nich uczestniczyć osoby w każdym wieku, pochodzące z różnych grup społecznych. Szczególnie efekty przynosi praca w ramach warsztatów z „wykluczonymi społecznie", m.in. więźniami.
· Warsztaty z osadzonymi Aresztu Śledczego w Katowicach
Warsztaty skupione będą na problemach tożsamości – z czym identyfikują się osadzeni? Jaką rolę w ich życiu odgrywa miejsce urodzenia, mała ojczyzna. Wszystkie działania realizowane w ramach projektu, których beneficjentem ostatecznym jest osadzony w więzieniu, skierowane są na osiągnięcie celu zasadniczego, jakim jest dostęp do kultury.


Informacje udostępnione ze strony projektów wolnościowych:
https://www.facebook.com/events/198146140575226/

Komentarze

Popularne posty